Kultúra
Miért fontos a kultúra a Veszprémi Főegyházmegyének?
Dr. Udvardy György veszprémi érsek atya szerint a kultúra az emberi szellemi és testi képességek fejlesztését, a világ meghódítását, az erkölcsök és intézmények tökéletesítését jelenti, ami emberibbé teszi a közösségi életet. Ez a széleskörű megközelítés a vallásra is alkalmazható, amely a kultúrával szorosan összefonódik.
A kultúra és a vallás kölcsönhatása elkerülhetetlen, mivel mindkettő része az emberi életnek. Az ember nemcsak része a kultúrának, hanem aktívan formálja azt. A kultúra hatással van az egyén önismeretére és világmegismerésére, és fordítva, az egyén is hatással van a kultúrára. Ez különösen fontos a nevelés és a tudás elsajátítása révén.
A vallásnak a kultúrára gyakorolt hatása is jelentős. II. János Pál pápa szerint a hit, amely nem teremt kultúrát, valójában nem hit. Az igazi hitnek hatással kell lennie az ember cselekedeteire, kapcsolataira és döntéseire.
Az egyén és a közösség, illetve a vallás és a kultúra közötti kapcsolatban az ember a központi kapcsolódási pont. A vallás és a kultúra egymást kölcsönösen alakítják, és az ember tapasztalatai révén formálódik.
A vallás és a kultúra kapcsolatában lehetnek gyengülési pontok, például amikor a vallási elemek pusztán szokássá válnak. A szokások elveszíthetik eredeti jelentésüket, és a vallási viselkedési formák kiüresedhetnek.
A mai kultúrák találkozása és az információs eszközök terjedése új kihívásokat jelent. Az embernek meg kell tanulnia eligazodni a valóság és a virtualitás között, ami hatással lehet a vallási életre is.
Összességében az evangélium küldetése a kultúrák evangelizálása. Az evangélium segíti az embereket ráébredni az emberi méltóságra és az alapvető egzisztenciális kérdések megválaszolásában. A vallás és a kultúra közötti kölcsönhatás egy húsvéti találkozási élményhez hasonlítható, ahol az ember találkozik a feltámadott Krisztussal, és ez a találkozás erőt ad mindenkinek.
Fedezze fel a Szaléziánum Könyv- és Ajándékboltunkat!
A Szaléziánum Könyv- és Ajándékbolt különleges helyszín Veszprém szívében, ahol a katolikus hit és kultúra iránt érdeklődők széles választékot találnak. Boltunkban lelki táplálékra, egyedi ajándékokra és különleges érseki borokra bukkanhatnak a látogatók.
Kínálatunkban szerepelnek:
- Katolikus könyvek: Széles választékban kínálunk szentírásokat, imakönyveket, lelki irodalmat és teológiai műveket.
- Kegytárgyak: Gyönyörű kereszteket, rózsafüzéreket, szobrokat és más vallási tárgyakat kínálunk, amelyek segítenek a hit elmélyítésében.
- Ajándéktárgyak: Különleges ajándékokat találhatnak nálunk, amelyek tökéletesek bérmálásra, keresztelőre, házasságkötésre, legyen szó akár születésnapról, névnapról.
- Érseki borok: Exkluzív érseki boraink a régió legkiválóbb borait kínálják, melyek tökéletesek egy ünnepi vacsorához vagy ajándékként.
Boltunkban barátságos és segítőkész személyzet várja a látogatókat, aki szakértelmével szívesen nyújt tájékoztatást és segítséget a megfelelő termékek kiválasztásában.
Látogasson el hozzánk, és merüljön el a hit és a szépség világában!
Cím: 8200 Veszprém Jutasi út 18/2 (Veszprémi Érseki Főiskola) valamint Biró- Giczey ház Veszprém Vár utca 31. (az érseki palotával szemben)
Várjuk Önt szeretettel a Szaléziánum Könyv- és Ajándékboltban!
Kövessenek minket közösségi felületünkön, ahol folyamatosan friss tartalmakkal szolgálunk.
Galéria
Kapcsolódó hírek
Érsekségi ékességek 122. rész
A papi rekollekciók bevezetése a veszprémi egyházmegyében
Érsekségi ékességek 121. rész
Ősnyomtatvány kolligátum a Veszprémi Érseki Könyvtárból
Negyedszer is kifutott a Szent Miklós hajó
A Hanghullám negyedik vendége Érszegi Márk Vatikán szakértő volt, aki Boldog Aviániói Márk kapucinus szerzetes életéről tartott lebilincselő előadást.
Érsekségi ékességek 120. rész
Bakonyszentlászló, Szent László-templom
Múzeumok Éjszakája az Érseki Turisztikai Központban
A Veszprémi Főegyházmegye is csatlakozott a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz.
17. századi női papucs került elő a veszprémi várnegyed egyik sírjából
A különleges leletet már a Múzeumok Éjszakáján megnézhetik az érdeklődők a veszprémi várnegyed Work in Progress kiállításán
NAGY siker a VILÁG LEGNAGYOBB BORVERSENYÉN!
Óriási megtiszteltetés, hogy az idén 21. alkalommal megrendezett Decanter World Wine Awardson
Érsekségi ékességek 119. rész
Mindszenty József veszprémi püspök első bérmakörútja
Ismét Kifutott a Szent Miklós Hajó Balatonfüredről – Mindszenty 80
Érsekségi ékességek 114. rész
Egyházmegyei körlevél Mindszenty püspök visszatértéről
Érsekségi ékességek 113. rész
Márkó, Szent Márk templom
Érsekségi ékességek 118. rész
Mai részben Takács Lajos: Ranolder János veszprémi püspök élete és munkássága című kötetét mutatjuk be.
A balatoni fehérborok közt a legjobb
A 2024-es esztendő legjobb balatoni fehérborának választotta a Balatoni Szövetség a Veszprémi Érseki Pincészet 2023-as Mandorla Savignon Blanc borát. Sőt, a pincészetünk egy arany- és két ezüst minősítést is bezsebelt a XXI. Balatoni Borok Versenyén.
A 2023-as kulturális eseményeink
Az elmúlt esztendőben is kiemelten fontosnak tekintette a Veszprémi Főegyházmegye a kulturális misszióját. Csokorba szedtük, hogy milyen események segítségével gazdagodhattak a résztvevők.
Érsekségi ékességek 117. rész
Szent Miklós temploma Alsóiszkázon
Érsekségi ékességek 116. rész
A „Zöld Könyv” A Veszprémi Főegyházmegyei Levéltár őriz egy 1719-ből származó oklevélgyűjteményt, az ún. „Zöld Könyvet”, a Liber Viridist.
Krisztus a jövőnk – beszélgetéssel egybekötött könyvbemutató
Bemutatták a Krisztus a jövőnk – Ferenc pápa apostoli látogatása Magyarországon címmel kiadott könyvet a Gizella Hotelben, ahol a díszkötet létrejöttének körülményeiről a szerkesztő, Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára, Sebő Balázs az MKPK Titkárságának sajtóosztályának vezetője, Sümeghy Kata sajtómunkatárs, Dr. Kuzmányi István, a Magyar Kurír főszerkesztője, valamint házigazdaként Dr. Udvardy György veszprémi érsek számolt be.
A hónap műtárgyai a Mindszentyneumban – Mindszenty 80
Ferenc pápa május 23-i nyilatkozatával mártírrá nyilvánította az 1945 március 23-án szovjet katona által megölt litéri munkáslányt, Bódi Mária Magdolnát, ami újabb lépést jelent az 1945 óta tartó szentté avatási folyamatban.
Keresztény könnyűzenei képzés a Veszprémi Főegyházmegyében
Szombaton, május 25-én indult útjára a Sacro Song keresztény könnyűzenei képzés a Veszprémi Érseki Főiskolán.
Kötetbemutató és beszélgetés Ferenc pápa apostoli látogatásáról Veszprémben
Kecskemét, Szentendre, Budapest-Terézváros után Veszprémben is bemutatjuk – május 29-én – a Krisztus a jövőnk – Ferenc pápa apostoli látogatása Magyarországon című díszkötetet, és beszélgetünk a pápalátogatás kulisszatitkairól.
Érsekségi ékességek 115. rész
A nagy könyvtárrendezés és a veszprémi Szent Anna Szeminárium könyvtárának 1931-es kéziratos katalógusait.
Képes album a beruházásról
A Gizella Napokon egy friss kiadványokat felsorakoztató beszélgetésen mutatták be az Ősienk hite című fotóalbumot.
Értékes lelki tartalommal gazdagított kiadványok
Az elmúlt időszakban több bőséges lelki tartalommal és érdekes információval gazdagított kiadványa jelent meg a Veszprémi Érsekségnek, amelyek bemutatóját Dr. Udvardy György érsek atya, Kovács Gergely posztulátor és Loószné Dömötör Enikő irodavezető tartotta a Gizella Napokon.
Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját
A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
Érsekségi ékességek 112. rész
Dr. Lukcsics Pál – Dr. Pfeiffer János: A veszprémi püspöki vár a katolikus restauráció korában
Az Év Levéltári Kiadványa 2023.
az Ismeretterjesztő kiadványok kategóriában az I. helyezést érte el a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár kiadványa
1,1 milliós kapott a veszprémi Karitász
A támogatás átadására Sümegen került sor, ahol megtartották a szervezett idei jótékonysági bálját is.
Restaurálják Padányi Bíró Márton sírját
A neves püspök maradványai a Szent Mihály Főszékesegyház altemplomában találhatók.