Jótékonysági adománygyűjtő hangversenyt rendeztek Szentgálon, az 1780-as évek végén épült Kisboldogasszony tiszteletére felszentelt templom megóvására, tetőszerkezetének felújítására november 10-én.

A késő barokk stílusú épület, amelyen 60 éve történt utoljára érdembeli felújítás, mára annyira leromlott állapotba került, hogy tetőszerkezetének megújítása elkerülhetetlenné vált, mondta az est bevezetőjében Kovács Mihály atya, a hajlék plébánosa. A templom északi oldalát kb. 15 éve tatarozták, de mivel nincs csatornázva, az eső kikezdte. A renoválást a helyi önkormányzat, a hívek és az érsekség támogatásával már megkezdték, mert a telet nem biztos, hogy kibírta volna az erősen megrongálódott palatető, de a további munkálatokhoz, főként a csatornázáshoz a maguk anyagi ereje már kevésnek bizonyul. Nemrég pályázatot is nyújtottak be, de nem nyertek, s ezért most adománygyűjtő jótékonysági koncerttel próbálják felhívni a figyelmet nehéz helyzetükre.

Márfi Gyula érsek előadásában szentírási és irodalmi idézetekkel, Dsida Jenő, Szabó Lőrinc, Glattfelder Gyula csanádi püspök gondolatait idézve mutatott rá: „A templom a legnagyobb ál­dás, mely a szent egyetértés hajléka. Itt nem hallatszik a lelkeket megosztó gyűlölet szava. Itt mindenki testvér… Kicsiny és nagy, gazdag és szegény egyformán testvér itt, mert azért jönnek ide, hogy kiegyenlítsék azokat az ellentéteket, amelyeket az élet vert lelkeik közé.”

A jótékonysági esten együtt érző lelkülettel a református testvérek is részt vettek. Köntös László, a Dunántúli Református Egyházkerület püspök-helyettese beszédében hangsúlyozta az ökumenikus összefogást, az összefogás erejét, rámutatva, hogy nem is csak egy épületet akarnak renoválni, amikor egy templom megmentéséről van szó, hanem a lelkeket is, akik benne járnak, hogy az összetartozás-tudat Krisztusban megerősödhessék.

A jótékonysági hangversenyen gospel-dallamok, taizéi énekek, Mária-népénekek, gitáros ifjúsági énekek, református gyülekezeti énekek, dicséretek hangzottak fel. Közreműködött a Viva Voce kórus Úrkútról, a Szentgáli Református Énekkar Nagy Lajos lelkész vezetésével, a Szentgáli Katolikus Énekkar, Kráml Kristóf orgonán és Eperjes Károly színművész is, aki a XX. századi istenkereső magyar költészet nagyjainak, Adynak (Krisztus-kereszt az erdőn), József Attilának (Két hexameter, A számokról, Töredékek) verseit idézve és elemezve, a keresztény erkölcsi értékekre, az emberi felelősség- és kötelességtudat botlásaira, hiányosságaira, a bűntudat és a bűnbánat jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az est nemzeti imánk eléneklésével zárult.

[simpleviewer gallery_id=”396″]

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »