Veni Sancte tanévnyitó a főiskolán

Veni Sancte – tanévnyitót tartott a Veszprémi Érseki Főiskola, ahol az ünnepség szentmisével vette kezdetét.

Dr. Udvardy György veszprémi érsek kiemelte, a tanévben előttünk álló feladatokhoz kérjük a szentlélek hathatós közbenjárását.

A csodálatos halfogás evangéliumi történetéről szólva érsek atya homíliájában elmondta, ez egy remek alkalom arra, hogy elgondolkozzuk aktuális helyzetünkről.

– Ez az evangélium az oktatás, a tanítás, a nevelés szolgálatáról is szól. Jézus belép a halászok életterébe, oda, ahol a tudás, a szaktudás ad bizonyságot a mindennapokban. Jézus viszont megváltoztatja a megszokott szituációt. Isten tanító szerepe jelenik meg: belép az életterünkbe, a tudást tiszteletben tartva kér tőlünk. Feltétel nélküli bizalom jelenik meg a mester és tanítvány kapcsolatában. A bizalom nélkül ugyanis nincs eredmény sem – fogalmazott.

Érsek atya kitért arra is, Jézus azt kérte a halászoktól, evezzenek a mélység felé, ami félelemmel tölti el őket. Evezni kockázatos, ám az új ismeretért megéri rizikót vállalni.

– Bízni Istenben, aki a feladatoknak köszönhetően új gazdagodással tölt el bennünket. Bizalomra van szükség az oktatásban, hiszen Isten nélkül semmit sem tudunk felismerni. Legyünk bátrak is, újat tanulni, megismerni, gazdagodni – hangsúlyozta.

A szentmisét követően a hivatalos tanvényitó következett, ahol Dr. Udvardy György köszöntötte az egybegyűlteket.

– A bizalom a köszöntésem első szavai. A tanulás ugyanis bizalmat feltételez. Nemcsak kifejezni kell, hanem megerősíteni is. Bizalmat a tudomány iránt. Nem könnyű. Nagy bizalom szükséges ahhoz, hogy megismerésre jussunk. Olyan ismereteket elsajátítani, amely túlmutat az eddigi tudásunkon. Azért tudunk tanulni, mert bizalmat adunk a tanárunknak, a mester és tanítványa kapcsolatnak. Bizalmat fejezünk ki az ember és az ember növekedése iránt is – mondta.

Köszönetet mondott a főiskola fejlődéséért és az ezért végzett munkáért. Külön kiemelte, a Pannon Egyetem partnerségét és a város együttműködését.

– Bizalmat kérek ebben a tanévben. Az igazságért és az ember szolgálatáért. Áldott tanévet kívánok – zárta gondolatait.

Dr. Hegedűs Barbara, Veszprém város alpolgármestere arról beszélt, az új tanév kezdete izgalmas, ugyanakkor remek lehetőség arra, hogy megálljunk egy pillanatra és megfogalmazzuk céljainkat. A képzési időszak nemcsak a vizsgákról a feladatokról szól, hanem az önmagunkkal való találkozásról is. Milyen emberek szeretnénk lenni? Hogyan tudnánk hozzájárulni a közösségünk, a társadalmunk fejlődéséhez, épüléséhez? Vajon, mi Isten terve számunkra? Az Úr mindenkit meghív egy sajátos útra. Nem mindig könnyű felismerni, melyik a mi utunk, de a mindennapi feladatok és kihívások közepette talán közelebb juthatunk ehhez a felismeréshez. Kiemelte, a főiskola hallgatóinak tudása, legyen szó szociális, nevelő, vagy egészségügyi területről, éppen az a fajta időtálló tudás, amely nem létezhet az emberi kapcsolatok, a gondoskodás nélkül. A főiskola nemcsak a szakmai tudást, hanem az emberi értékeket is középpontba helyezi: a szociális szolgálat, a nevelés, a gondoskodás olyan szakterületek, amelyek talán soha nem voltak olyan fontosak, mint napjainkban. Továbbá arra biztatta a hallgatókat, vegyenek részt aktívan Veszprém életében.

Dr. Sebestyén József rektor arról beszélt, a nagy egyetem alakítások időszakában, a XIII. században jogtudományokat és szabad művészeteket is tanítottak már Veszprémben, a Studium Generalban, amelynek szellemi gyökereihez az egész veszprémi felsőoktatás visszanyúlhat, s amely, az első magyar püspökség területén, egy időben létesült más nagy európai egyetemekkel.

– Önök a szociális munka szakirányon, ezer évvel az imént idézett események után, a szociális gondoskodás művészetéről és módszertanáról szerezhetnek korszerű elméleti, gyakorlati ismereteket. Míg Önök a kisgyermeknevelés és gondozás fogásainak megismerésében látják a saját és a teljes nemzet jövőjét. Külön köszöntöm a csecsemő- és kisgyermekgondozó szakos hallgatókat, hiszen idén először indítottuk el ezt a képzést. Ez a szak hiánypótló Veszprém vármegyében – fogalmazott.

Kiemelte, párbeszéd és közös munka zajlik a Pannon Egyetemmel és különböző szociális intézményekkel, partnerekkel.

– Nemcsak főiskolánk erkölcsi és szellemi fundamentumai, a keresztény, katolikus hagyományai, hanem az egész felsőoktatás erőtere és tudásbázisa a hallgatók rendelkezésére áll. Arra bátorítom Önöket, éljenek ezzel – húzta alá.

Megtudtuk még, a főiskola sikerrel akkreditáltatta a szociálpedagógiai alapszakokat, így a képzés teljes vertikuma a hallgatók rendelkezésére áll. Az ápolás és betegápolás alapképzési szakot pedig a jövő héten nyújtják be akkreditálásra. Sikeres akkreditáció esetén a Veszprémi Érseki Főiskola, a Pannon Egyetemmel és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem támogatásával, a közép-dunántúli régióban meghonosítja az orvos- és egészségtudományi képzést.

A főiskola közel negyven évvel ezelőtti újra alapítása óta az idei volt a legnépesebb évnyitó, hiszen először fordult elő, hogy kétszáznál több, 240 elsőéves hallgatót fogadhat az intézmény.

Ezt követően derült ki, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémiai Bizottsága által kiírt „Év kutatója” ösztöndíjat dr. Hajnáczky Tamás Attila, a főiskola tudományos munkatársa érdemelte ki.

Zárásként az elsőéves hallgatók fogadalmat tettek, majd a rektor kézfogásával  főiskola diákjává fogadta a növendékeket.

Galéria

További hírek

2024.11.21.

Őszi randevú 2024

A Veszprémi Érsekség Családpasztorációs Irodájának kedves eseménye, az Őszi randevút, amelyet évről évre megrendeznek. Most sem volt ez másként, a közelmúltban gyűltek össze a házaspárok, hogy egy kicsit kettesben legyenek, elmélyítsék kapcsolatukat és csak egymásra figyeljenek.

2024.11.20.

Szent Erzsébet ünnepe

Szent Erzsébet életpéldája arra hív bennünket, hogy észrevegyük azokat az embertársainkat, akik valamilyen oknál fogva segítségre szorulnak – hangsúlyozta Szijártó László atya, a Veszprémi Főegyházmegyei Karitász lelki igazgatója a Szent Erzsébet ünnepén megtartott szentmisén.

Megszakítás