Harangöntés Innsbruckban – Veszprém új harangjai készülnek

Egy különleges és történelmi jelentőségű esemény szemtanúi lehettek mindazok, akik részt vettek a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház új harangjainak öntésén az Ausztria Tirol tartományában fekvő Innsbruckban, a Grassmayr harangöntödébe. Az ősi családi vállalkozás Európa legrégebb óta működő ilyen műhelye, 1599 óta készíti mesterműveit, és most a veszprémi bazilika új harangjai is itt készülnek el.

Az esemény különleges helyszíne nem csupán a harangöntés miatt lenyűgöző, hanem harangmúzeumuk is egyedülálló, amely betekintést nyújt a harangöntés történetébe és művészetébe. A Veszprémből érkezett delegáció megcsodálhatta a különböző korszakokból származó harangokat, köztük egy több, mint ezer éves darabot, amely a 10. századból származik. A múzeum gyűjteménye a művészettörténeti stílusok változásait is tükrözi, a gótika csúcsíves formavilágától kezdve a barokk túldíszítettségéig. Az itt látható olasz harangok, valamint a világ más pontjairól származó különleges darabok, például egy japán harang másolata, még inkább kiemelik a Grassmayr harangöntöde sokszínűségét és gazdag történelmét.

Maga a harangöntés rendkívül izgalmas és egyben veszélyes folyamat, hiszen a heteken át tartó olvasztás után az 1200 fokos nyersanyagot kellett bejuttatni a formába. A delegáció dr. Kulcsár Dávid káplán vezetésével imádsággal kísérte a folyamatot, hogy sikeresen záruljon. Az öntés során öt új harang készült, valamint hatodikként a legnagyobb, az 1725-ben öntött Szentháromság-harang (melyet a veszprémi köznyelv „öreg Mihályként” ismer) felfüggesztését öntötték újra, hiszen ennek a jövőre 300 éves harangnak az eredeti ún. füles koronáját sajnos egy átalakítás során 1937-ben lefűrészelték. Az újonnan öntött harangok összsúlya közel hat tonna, és a veszprémi főszékesegyház barokk kori újraszentelésének 300. jubileumán szólalnak majd meg Isten dicsőségére. Az új harangok a veszprémi főszékesegyházhoz, valamint a Veszprémi Főegyházmegyéhez kötődő szentek tiszteletére készültek: Szent Mihály, Boldog Gizella, Szent Anna, Bódi Mária Magdolna és Szent György oltalmát kérik majd szolgálatukkal a városra és a főegyházmegyére.

Az innsbrucki látogatás és az ott készült harangok öntése nem csupán egy technikai folyamat, hanem egy lelki élmény is volt, amely összekapcsolta a résztvevőket a múlt hagyományaival és a jövő reménységével. A most öntött harangok január közepéig hűlnek ki formájukban, majd alapos tisztítás és egyéb munkálatok elvégzése után február vége körül érkezik meg Veszprémbe. A felszentelés után kerülnek majd fel a tornyokba, először pedig majd húsvét ünnepén szólalnak meg, hogy évszázadokon át hirdessék majd Isten dicsőségét.

 

Galéria

További hírek

2024.12.11.

Roll-up kiállítások Magdiról országszerte

A Veszprémi Főegyházmegye lelkesedéssel készül Bódi Mária Magdolna boldoggá avatására. A 2025. április 26-ig hátralévő időszakban a főegyházmegye szeretné, ha a hívek minél alaposabban megismerhetnék Magdi életét, hivatását és lelki örökségét.

2024.12.11.

Segítség szívből

Az adventi időszak a szeretetről és az összefogásról szól, ezt a szellemiséget erősítette idén is a Katolikus Karitász Angyalbatyu jótékonysági akciója.

2024.12.10.

Mindszenty 80: az egykori püspök papokat szentelt a börtönben

Mindszenty József, egykori veszprémi püspököt hiába tartóztatták le a nyilasok, nem tudták megtörni. A veszprémi várbörtönbe zárva is papokat szentelt és plébániákat alapított. Erre emlékeztünk a Mindszenty 80 emlékév keretein belül, advent második vasárnapján, ahol dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek atya celebrálta az ünnepi misét.

 

Megszakítás