Érsekségi ékességek 115. rész

A Veszprémi Érseki Könyvtár őrzi az 1952. március 2-án feloszlatott veszprémi Szent Anna Szeminárium könyvtárának kéziratos katalógusait.

A Veszprémi Püspöki Papnevelő Intézet Könyvtára a nagyszeminárium épületében lévő két könyvtárszobában volt elhelyezve. „Egy hideg februári estén a szemináriumba egy véka könyvet hoztak: hagyatéka egy megboldogult plébánosnak. A sorsa az lett volna ezeknek a könyveknek, hogy berendezzük a többi közé. Igen ám, de könyveket berendezni csak rendezett könyvek közé lehet. Igy kezdődött meg 1931 februárjában a könyvtárrendezés…” E bevezető sorokat a Veszprémi Püspöki Papnevelő Intézet Könyvtárának Szakcímtárában olvashatjuk. A Pintér Sándor kispap által írt előszó részletes tájékoztatást ad arról a sok türelmet igénylő, hosszas munkáról, amelyet a bibliotéka rendezése jelentett: „Egy könyv berendezésével most már a következőképen járj el: a könyvre jobb felől (ne a hátára) vinyettát ragasztassz, erre jön a római szám, ez jelzi a könyv nagyságát, a betű mely a könyv tárgyát mutatja és a sorszám, mely a könyv helyét határozza meg a könyves polcon. Ugyanez bevezetendő a könyv első fehér lapjára is. Utána készitessz a könyvről a szükséges adatokkal egy karton cédulát. A karton cédulát belemásolod először a szakkatalógus mindkét példányának megfelelő helyére, másodszor a sorszámkatalógusba, amely egyuttal szerzeményi napló is. Ezután a karton cédula berendezendő a chartotek-szekrénybe, amely az egész könyvtár egységes katalógusa.” Könyvtáruk teljes körű rendezését és feltárását huszonhét szemináriumi növendék végezte el.

A Veszprémi Püspöki Papnevelő Intézet Könyvtárának Szakcímtára két kötetben közli a szemináriumi könyvtár akkori állományát képező könyvek bibliográfiai adatait. A szakkatalógus másodpéldányának csak a második kötete található meg könyvtárunkban. Borítócíme: Könyvtári Szakkatalógus. 1931. II. kötet. Az első kötetnek csupán néhány lapja maradt fenn, amely a címoldalt (A Veszprémi Püspöki Papnevelő Intézet Könyvtárának Szakcimtára. I kötet Veszprém 1931) és az előszót tartalmazza. A másodpéldányokat a Pázmány Kör könyvtárában őrizték. A Szent Anna Szeminárium könyvtárának első katalógusa 1905-ben jelent meg Strausz Antal könyvtárrendező és katalogizáló munkájának eredményeként. Az 1931-es könyvtárrendezés alkalmával a kispapok ezzel a katalógussal vetették össze az állományt. A szakcímtárban minden szakcsoport az 1905 óta keletkezett hiányok felsorolásával indul. Az állomány szakterületei csoportosításában is követték az 1905-ös nyomtatott katalógusban felállított rendszert: Latin szentatyák; Görög szentatyák; Szentatyák, régibb kiadásban; Szentirás és magyarázata; Ősnyomtatványok; Dogmatica és hitvitázat; Ascesis; Moralis, Pastoralis, Hitoktatás és Neveléstan; Egyházi szónoklat; Egyháztörténelem; Hazai és világtörténet; Jog; Nyelvészet, lexicon, czimtár; Szépirodalom, irodalomtörténet, művészet, klasszikusok; Folyóiratok; Bölcselet; Vegyes tudományszakok.

A Könyvtári sorszámkatalógusban olvashatjuk az állomány összesített adatait: a szemináriumi könyvtár ekkor 5111 művet 9213 kötetben őrzött.

Galéria

További hírek

2024.11.21.

Őszi randevú 2024

A Veszprémi Érsekség Családpasztorációs Irodájának kedves eseménye, az Őszi randevút, amelyet évről évre megrendeznek. Most sem volt ez másként, a közelmúltban gyűltek össze a házaspárok, hogy egy kicsit kettesben legyenek, elmélyítsék kapcsolatukat és csak egymásra figyeljenek.

2024.11.20.

Szent Erzsébet ünnepe

Szent Erzsébet életpéldája arra hív bennünket, hogy észrevegyük azokat az embertársainkat, akik valamilyen oknál fogva segítségre szorulnak – hangsúlyozta Szijártó László atya, a Veszprémi Főegyházmegyei Karitász lelki igazgatója a Szent Erzsébet ünnepén megtartott szentmisén.

Megszakítás