Érsekségi ékességek 112. rész

Dr. Lukcsics Pál – Dr. Pfeiffer János: A veszprémi püspöki vár a katolikus restauráció korában

Az ismertetendő könyv 1933-ban látott napvilágot a Veszprémi Egyházmegye Múltjából sorozat 1. köteteként. Szerzői kiválóan képzett egyháztörténész papok, akik hosszú évek alapos kutatómunkájával készítették el a sorozat nyitó kötetét. Az igényesen megírt, alaposan lábjegyzetelt és képekkel illusztrált munka közérthető formában dolgozza fel városunk építészettörténetének fontos újkori fejezeteit.

Veszprém a török időkben a végvárak szomorú sorsát élte, a város a harcok miatt többször gazdát cserélt, romba dőlt, elpusztult azután újra felépült. Középkori épületeiből a Gizella- és a Szent György-kápolnán kívül semmi sem maradt fent; szinte minden, amit a mai a várban láthatunk, a 18–19. századból származik. Az ezt megelőző évszázadokban a vár apró házakkal épült be, amelyben az itt szolgálatot teljesítő katonai szervitorok éltek; még a püspöki lakban is a várkapitány, illetve a helyőrség egy része lakott. Az oszmánok elűzése után Veszprém katonai erődítmény jellege megszűnt, megújult a püspök és a káptalan földesúri joga. A jogosultságok fontos részét képezte, hogy ha valamelyik házat eladásra kínálták, akkor az egyház elővásárlási jogot gyakorolhatott. Néhány egyéb körülmény – pl. hogy a béke beköszöntével a várban élő ingatlantulajdonosok visszatértek eredeti birtokaikra; a református gyülekezet elköltözött; vagy hogy az 1704-ben leégett várbéli épületek nagy részét a tulajdonosok közül sokan nem akarták újjáépíteni – gyorsította az egyház tulajdonszerzését. Mivel a helyőrség is megszűnt, üresen álló épületeiket is különböző egyházi személyek szerezték meg, akik lebontották az ingatlanokat és lehetőségeiknek megfelelően házakat vagy inkább palotákat építettek helyükre.

A kötetben a szerzők ismertetik a vár levéltári források alapján rekonstruált kora újkori képét; majd a 18. században lezajlott barokk stílusú építkezéseket, amelyek meghatározzák a mai utcaképet. Leírják az építtető tulajdonosok nevét, az építés befejezésének idejét, időnként az építkezés költségeit, illetve az egyéb munkákat hátráltató műszaki vagy pénzügyi nehézségeket. Az alábbi – a kötet készítési időszakában elérhető információk alapján összeállított – kronológiai felsorolás szemlélteti a vonatkozó fejezeteket: az Eszterházy-féle székesegyház (1704), az első ferences rendház és templom (1730), az Acsády Ignác által építtetett püspöki lak (1733), a Biró-Giczey ház (1733, illetve az emelet 1772), a nagypréposti ház (1741), a Szentháromság-szobor (1750), a Dubniczay-ház (1751), a Tejfalusy-ház (1772), a Dravecz-ház (1775), az újabb ferences templom és kolostor (1776), a Koller Ignác által építtetett püspöki palota (1778), a piarista gimnázium (1778), az Agg papok háza (1778), a nagyszeminárium (1781), a Havranek-ház (1793) és a Simoga-ház (1798). A könyv végén a szerzők felsorolják a vár kialakításában részt vevő építőmestereket és ismertetik életútjukat.

További hírek

2024.11.21.

Őszi randevú 2024

A Veszprémi Érsekség Családpasztorációs Irodájának kedves eseménye, az Őszi randevút, amelyet évről évre megrendeznek. Most sem volt ez másként, a közelmúltban gyűltek össze a házaspárok, hogy egy kicsit kettesben legyenek, elmélyítsék kapcsolatukat és csak egymásra figyeljenek.

2024.11.20.

Szent Erzsébet ünnepe

Szent Erzsébet életpéldája arra hív bennünket, hogy észrevegyük azokat az embertársainkat, akik valamilyen oknál fogva segítségre szorulnak – hangsúlyozta Szijártó László atya, a Veszprémi Főegyházmegyei Karitász lelki igazgatója a Szent Erzsébet ünnepén megtartott szentmisén.

Megszakítás