– Nagy öröm, hogy összejöhettünk Nagycsütörtök délelőttjén. Különleges alkalom következik most, amikor bemutatjuk a főszékesegyház új harangjait. Azoknak a szenteknek a tiszteletére ajánlottuk ezeket a harangokat, amelyek a főszékesegyházhoz, illetve a főegyházmegyénkhez is kötődnek – köszöntötte Kulcsár Dávid atya a krizmaszentelési misére érkező atyákat.
A jelenlévők növekvő sorrendben, egyesével hallgatták meg őket.
Kulcsár Dávid atya ismertette a harangok történetét. Az első ötöt 2024-ben december 6-án öntötték újra Ausztriában, Linzben a Grassmayer-harangöntödében. A hatodikat a 300. születésnapját ünneplő Öreg Mihály harangot, amelyet 1725-ben öntöttek, pedig speciális technikával rekonstruálták.
Elsőként a 225.5 kilogrammos Lélek harang SZ- alaphangon kezdte a sort, amit Szent György tiszteletére készíttettek.
Ezt követte az 528 kilogrammos Bódi Mária Magdolna tiszteletére öntött hangszer, amely B-hangon csendült fel.
ASZ-hangnemben zenélt a 630 kilogrammos Szent Anna, a Veszprémi Főegyházmegye védőszentjének tiszteletére felszentelt harang.
F zenei alaphangot kapott a Boldog Gizella királyné tiszteletére felszentelt harang. Ezt az északi toronyban helyezték el, hiszen a barokk korban egészen az első világháborúig az Öreg Mihálynak volt egy társa is. Most az 1098 kilogramm tömegű hangszernek az Öreg Mihály fölött alakítottak ki helyet.
A déli torony legnagyobb lakója, melynek helye egészen mostanáig üresen állt. Elődjét 1944-ben rekvirálták hadi célokra. Szent Mihály főangyal tiszteletére szentelték fel az összesen 2228 kilogramm súlyú, DESZ-alaphangon megszólaló harangot.
A Szentháromság nagyharang, az Öreg Mihály súlyát sokáig nem ismertük, de a harangöntödében megmérték, gigantikus 3338 kilogramm súlyú. B zenei alaphangja van, de a javításnak köszönhetően tisztult és negyed hangot mélyült, ehhez lett hozzáigazítva a többi harang hangja. Fontos, hogy újra az 1937 előtti, eredeti megszólaltatási módon hallhatjuk – nem kiemelt jármon, lekötött nyelvvel, hanem repülő nyelvvel, sokkal magasabb szögbe felengedve, így sokkal teltebb, zeneileg is szebb hangzású lett.
Végezetül pedig az összes harang egyszerre szólalt meg, csodálatos harangjátékkal ajándékozva meg a résztvevőket.