Bódi Mária Magdolna földi születésnapja
Megrendítő hallani olyan embernek az élettörténetét, akinek földi születésnapját üljük most, de méltán mondhatjuk, hogy ez egyben a szentségre törekvés, a szentségre való meghívásnak a születésnapja is – hangsúlyozta Dr. Udvardy György veszprémi érsek Tiszteletreméltó Bódi Mária Magdolna földi születésnapjának ünnepén Veszprémben.
A vértanú Bódi Mária Magdolna földi születésnapjának ünnepét tartotta a Veszprémi Főegyházmegye Veszprémben, ahol az ünnepi szentmisét Dr. Udvardy György veszprémi érsek celebrálta.
A főpásztorunk köszöntőjében elmondta, ünnepre hívott bennünket egyházunk, amikor Szent Domonkosra emlékezünk és kérjük az Ő közbenjárását.
Ugyanakkor egyházmegyénkben egy másik ünnep is Isten ajándékaként áll itt előttünk, nevezetesen Bódi Mária Magdolna Isten szolgálója földi születésnapját ünnepelhetjük. Ezen az ünnepen hálát adunk az Ő születéséért, életéért, és lehetőségünk van arra, hogy a Szentatya döntésének megfelelően és a kongregáció hathatós közbenjárását követően, a meghirdetett dekrétum szövegének az ismertessük, amely elrendeli Isten szolgálója, Bódi Mária Magdolna boldoggá avatását – mondta.
A szentmisén elhangzott a Szentatya dekrétuma, majd Érsek atya prédikációjában arról beszélt, a boldoggá avatás, milyen öröm az egyházmegyénk számára.
A dekrétum felolvasását a mai napon rendeltem el. Imádkozzunk azért testvérek, hogy a boldoggá avatási készület lelkipásztori gyümölcseit mindannyian jól és hatékonyan tudjuk élvezni és fölhasználni – hangsúlyozta, majd a sokakat érdeklő, érintő boldoggá avatási eljárás szakaszait ismertette.
Mint kiderült, a boldoggá avatás dátumát a Vatikán határozza meg, az egyházmegye felel a többi részletért. Az eljárást már elindították. Ezzel egyidőben fontos feladat, hogy a Litéren található sírt a megfelelő engedélyek és a megfelelő szabályok szerint föltárják a hozzáértő szakemberek az imádság kíséretében és az ott található földi maradványokat az előírásoknak megfelelően megvizsgálják, s majd alkalmas módon az egyházmegye kiemelkedő templomában elhelyezzék.
Mindezzel együtt nagy jelentősége van annak, hogy pasztorális életünkre gyakorolt hatását is fölfedezzük, ezért munkacsoportok segítségével a plébániák, az iskolák, a közösségek különböző testületeknek a lelki fölkészítését segítendő, nemcsak az egyházmegyében, hanem országosan is, olyan anyagokat készítünk, amelyek segítségével még jobban megismerhetjük Bódi Mária Magdolna személyét, a Krisztustól kapott karizmát, amit ajándékként mutat fel és mi magunk is tanulhatunk példájából. Törekszünk arra, hogy erényeit széles körben megismertessük. Azokat az erényeket, amelyek krisztusi erények, s amelyek a mi szentségre törekvésünket is segíthetik, támogathatják – emelte ki érsek atya.
A főegyházmegyében az elmúlt időszakban hatékony pasztorális munkát végzett az ezzel megbízott munkacsoport. Kiemelték Magdi azon erényeit, amelyek lelki életünkben, megújulásunkban segíthetnek. Ilyen például az öröm, a céltudatosság, a hűség, az önkéntesség és önzetlenség, a mindennapok helytállása. Kiemelték a bátorságát, a tisztaságát és az erejét is.
Mi volt az erőforrása? A szentmise, az ima, az áldozat, az egyház tanítása – húzta alá érsek atya. Majd így folyatta: – Részben a mai ünnep, illetve a boldoggá avatásnak a ténye egy célbaérkezés, ugyanakkor egy gyönyörű kezdet. Ezt a kettőt együtt éljük meg. Higgyük el, hogy lelkipásztori megújulásunkban, egyéni életünk megújításában Bódi Mária Magdolna személye, az egyház benne adott ajándéka mindannyiunkat segít és szolgál.
Hallhattuk még: – A liturgikus előírások lehetőséget adnak arra, miután a dekrétum kihirdetését a pápa elrendeli, ezt követően az illetőt, tehát most, a mi esetünkben Isten tiszteletre méltó szolgálója, Bódi Mária Magdolnának a képét templomban, székesegyházban nem oltárra helyezve, de mégis az ő boldoggá avatásáért imádkozva el tudjuk helyezni. Erre a Mindszenty 80 emlékévforduló kapcsán már idén márciusban sor került, hiszen ott láthatjuk Mindszenty József bíboros úrnak a képét, most pedig ezen a kiemelkedő napon elhelyezzük Bódi Mária Magdolna képét is a Szent Anna oltár közelében.
A szentmisét követően ünnepi hangversenyt adott a Mendelssohn Kamarazenekar Dankos Attila orgonaművész közr
Dr. Udvardy György teljes prédikációját itt olvashatják:
Főpásztori szolgálatom örömteli pillanata ez, amikor a főegyházmegye jelenlévő hívei előtt fölolvashatom a határozatot Isten Szolgálójának Bódi Mária Magdolnának, Krisztus hívő laikusnak a vértanúságáról.
Milyen öröm, hogy egyházmegyénk a gondviselő Úristen akaratából ilyen ajándékot kap. Nemcsak az egyházmegyénk, hanem a magyar egyház és általa az egész egyház is.
Megrendítő hallani egy olyan embernek az élettörténetét, akinek földi születésnapját üljük most, de méltán mondhatjuk, hogy ez egyben a szentségre törekvés, a szentségre való meghívás születésnapja is és látjuk, ez a dekrétum bizonyítja, ez meg is valósult.
Imádkozzunk azért, kedves testvérek, egyházmegye szerte, hiszen ennek a dekrétumnak a felolvasására a mai napon adtam rendeletet, hogy a boldoggá avatási készület lelkipásztori gyümölcseit mindannyian jól és hatékonyan tudjuk élvezni és fölhasználni.
Az elmúlt időszakban nagyon sokan érdeklődtek az eljárás folyamatának további részleteiről. Ezek közül kiemelkedik a boldoggá avatási időpont dátumának meghatározása, amely Róma joga. Az eljáráshoz szükséges folyamatot elindítottuk, amint ez a döntés végérvényesen megszületik, akkor a boldoggá avatás dátumát közzé fogjuk tenni. Ugyancsak fontos feladat, hogy a Litéren található sírt megfelelő engedélyek és szabályok szerint föltárjuk a megfelelő szakemberek az imádság kíséretében és az ott található földi maradványokat az előírásoknak megfelelően megvizsgáljuk, s majd alkalmas módon az egyházmegye kiemelkedő templomában elhelyezzük.
Mindezzel együtt nagy jelentősége van annak, hogy pasztorális életünkre gyakorolt hatását is fölfedezzük, ezért munkacsoportok segítségével a plébániák, az iskolák, a közösségek különböző testületeknek a lelki fölkészítését segítendő, nemcsak az egyházmegyében, hanem országosan is, olyan anyagokat készítünk, amelyek segítségével még jobban megismerhetjük Bódi Mária Magdolna személyét, a Krisztustól kapott karizmát, amit ajándékként mutat fel és mi magunk is tanulhatunk példájából.
Törekszünk arra, hogy erényeit széles körben ismertessük meg. Azokat az erényeket, amelyek krisztusi erények, s amelyek a mi szentségre törekvésünket is segíthetik, támogathatják.
Az elmúlt évben egy munkacsoport, remélve a boldoggá avatási folyamat mielőbbi eredményes befejezésében, hatékony pasztorális munkát végzett, ennek eredményeként kiemelésre kerültek azok a szempontok, pasztorális, morális szempontok, amelyek lelki életünkben, megújulásunkban segíthetnek éppen Bódi Mária Magdolna példáját követve. Ezeket csak felsorolásszerűen érintem most, ezekkel mind az imaalkalmakon, mind pedig a tájékoztató anyagokon, mind pedig közösségi alkalmakon reményeim szerint bőséggel fogunk találkozni. Ahogyan a dekrétum is utalt erre, apostoli lelkületű, örömteli ember volt. Az öröm ott volt az életében a kreativitás szűkös körülmények között, sőt korlátokkal terhelten mégis megtalálta mindig azt a lehetőséget, hogyan tud jól szolgálni, hogyan tud a szentségre törekedni. Éppen ezért kiemeljük a céltudatosságát és hűségét, kiemeljük az önkéntesség jellemzőjét és önzetlenségét, kiemeljük, amire oly nagy szükségünk van, a mindennapok helytállását, a napi helytállást, a természetnek a szeretetét, hiszen azok a részek, amelyek főegyházmegyénkhez tartoznak, gyönyörű földrajzi adottságokkal rendelkeznek, gyönyörűek, szépek és a szépség is mind-mind Istenre irányította a figyelmét. Kiemeljük a bátorságát, nemcsak az utolsó pillanatban, hanem mindvégig. Keresve az életútját, legyőzve az akadályokat, s mindezt örömmel és vidáman. Természetesen kiemeljük a tisztaságát és a fogadalmát, és természetesen kiemeljük azt a nagy kérdést, hogy honnan volt mindehhez ereje, bátorsága. Mi volt az erőforrása? A szentmise, az ima, az áldozat és az egyháznak a tanítása.
Részben a mai ünnep, illetve a boldoggá avatásnak a ténye egy célba érkezés, ugyanakkor egy gyönyörű kezdet. Ezt a kettőt együtt éljük meg. Higgyük el, hogy lelkipásztori megújulásunkban, egyéni életünk megújításában Bódi Mária Magdolna személye, az egyház benne adott ajándéka mindannyiunkat segít és szolgál.
Imádkozzunk ezért bátran. Ámen.