A megszentelt élet napja alkalmából, február 3-án ünnepélyes sajtótájékoztatót tartott a Veszprémi Főegyházmegye Bódi Mária Magdolna boldoggá avatásáról. Az eseményen részt vett Dr. Udvardy György érsek, Porga Gyula, Veszprém város polgármestere, valamint Kulcsár Dávid káplán és Loószné Dömötör Enikő irodavezető.
„A Szentatya, Peña Parra érsek úr útján, Erdő Péter bíborost bízta meg, hogy idén április 26-án Veszprémben Isten szolgája Bódi Mária Magdolna boldoggá avatását hivatalosan kihirdesse az ünnepi liturgia keretében.” – ezzel a mondattal kezdődött – a sajtótájékoztatóra távolléte miatt megküldött – bíborosi tájékoztató.
A sajtótájékoztató kezdetén egy készülő 8 epizódos animációs kisfilm sorozat első része került levetítésre. Kulcsár Dávid atya köszöntötte az egybegyűlteket, és bevezetőjében kiemelte Bódi Magdi hitbeli elkötelezettségét – a súlyosan terhelt hétköznapok és körülmények ellenére –, mely végül vértanúságához vezetett. Felidézte az 1945. március 23-án bekövetkezett halálát, majd a Mindszenty József bíboros által igen rövid időn belül – éppen 80 évvel ezelőtt – elindított egyházmegyei szakaszt, a 80 év folyamatát, végül a dekrétumot, amellyel 2024. május 23-án Ferenc pápa kihirdette a boldoggá avatást.
Porga Gyula, a város polgármestere arról beszélt, hogy Veszprém, mint ősi egyházmegye, méltó helyszíne Bódi Mária Magdolna boldoggá avatásának, hiszen a város hitélete és kulturális öröksége mélyen gyökerezik Szent István, Boldog Gizella és Szent Imre hagyományában. A boldoggá avatás a várost egyben zarándokhellyé is teheti, és erősítheti a Szent István király és Boldog Gizella Királyné által ránk hagyott örökséget.
Dr. Udvardy György érsek hangsúlyozta, Bódi Mária Magdolna élete és vértanúsága különösen fontos üzenetet hordoz ma is. A boldoggá avatásra 10-12 ezer zarándokot várnak. Az ünnepre római dikasztériumi képviselőket, a társegyházak vezetőit, a szomszédos országok egyházi és világi képviselőit, a társadalom és kultúra szereplőit, az egyház szerzetesközösségeit és minden zarándokot határon innen és túlról egyaránt várnak. Kiemelte, hogy ajándékként tekint arra, hogy Carlo Acutist ugyanezen a hétvégén avatják szentté.
Az Arénában péntek este és éjszaka imádságos programokkal várják a fiatalokat. Szombaton 8 órától érkezhetnek a zarándokok. Az ünnepi szentmise 11 órakor a boldoggá avatandó Magdiról nevezett harang hangjával kezdődik. Az ünnepi liturgián, Ferenc pápa 2023-as apostoli látogatása során használt oltárnál zajlik a boldoggá avatás. A zarándokokat folyamatos gyóntatás várja. A szentmisén zenekar és több kórus szolgál majd. Litánia és himnusz is íródott Bódi Mária Magdolna tiszteletére. A szentmise különleges része lesz az ereklye elhelyezése. A szentmisét követően a várnegyedbe, a Főszékesegyházba várják a zarándokokat, ahol megtekinthetik az elhelyezett boldog ereklyéjét. Magyarország legrégebbi liturgikus – egyházmegyei – varrodája készíti az ünnepi miseruhákat.
Az érsek kiemelte, a készület bár szerves része a fiatal lány ránk hagyott örökségének, de a boldoggá avatást követően is szükséges az ő életszentségét és példáját követni, mely erő és remény számunkra. Krisztusi erényei – a hit, a remény, a szeretet, a bátorság és az öröm – irányt mutat a mai keresztény közösségek számára is. Örömét fejezte ki, hogy október 26-a, Magdi tisztasági fogadalmának napja az ünnepet követően liturgikus ünnepként kerül be az egyházmegye liturgikus naptárába.
Hozzátette, Bódi Mária Magdolna boldoggá avatása nem csupán a múlt emléke, hanem a jövő reménye is a Magyar Katolikus Egyház számára. Az ő élete és vértanúsága példát ad az Isten iránti hűség, az áldozatvállalás és az örömben megélt hit értékéről.
„Ígérem, hogy a földbe hullott mag bőséges termést hoz” – idézte a főpásztor Magdi szavait, mely a boldoggá avatás hivatalos mottója.
Érsek atya kitért arra is, hogy nagy ajándék, hogy a boldoggá avatás a meghirdetett két tematikus évben (Mindszenty 80, Bódi Mária Magdolna 80) és a Szentatya által elrendelt Szentévben történik. Az ünnepi szentmise főcelebránsa Dr. Erdő Péter bíboros, prímás esztergom-budapesti érsek lesz, aki Magyarországon utoljára boldoggá avatást pápai megbízottként 2006-ban végzett, amikor Salkaházi Sára vértanút a boldogok sorába iktatta.
A tervek szerint a szertartás során az új boldog ereklyéjét a többségében magyar szentek és boldogok ereklyéit tartalmazó missziós keresztbe helyezik el, amely a budapesti Városmisszió, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus és Ferenc pápa látogatásának is a jelképe volt.
A szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a hívek és a résztvevők kényelmére és biztonságára, így előzetes egyéni regisztráció szükséges a részvételhez. A regisztráció február végén indul a Bódi Mária hivatalos oldalán (www.bodimariamagdolna.hu). Az eseményre zarándokvonatok, közlekedési körjáratok és megfelelő parkolási lehetőségek segítik a résztvevőket az érkezésben és a helyi közlekedésben. Az ünnepre várják az önkéntesek jelentkezését is, melyre szintén február végétől lehet jelentkezni. Külön intézkedésekkel gondoskodnak a fogyatékkal élők, a kisgyermekes családok részvételéről is.
A sajtótájékoztatón Loószné Dömötör Enikő irodavezető ismertette az elindított féléves lelki felkészülés státuszát: több mint 15 ezer lelkifüzetet osztottak ki, 15 helyen nyílt vándorkiállítás Magdiról, kétnyelvű honlap-, animációs kisfilmsorozat indult, hangoskönyv és aktuális kisvideó jelenik meg hetente, Bódi Mária Magdolna utazókavics indult útjára. Továbbá szentségimádási alkalmak kerülnek megrendezésre, a honlapon segédanyagokat jelentettek meg különböző korosztályok számára és alkalmak szervezéséhez. Hittan versenyek szerveződtek, valamint a tudomány is fontos szerephez jutott két tematikus konferencia szervezésével. Mindezek mellett várják az előadások, lelkinapok megtartására a bejövő igényeket. Számos kiadvánnyal készülnek, melyek között elsőként szerepel a „Tanúságtétel liliommal, vérrel” című kötet, amely magyar és angol nyelven is elérhető lesz, illetve Bódi Mária Magdolna életrajza is szerkesztés alatt áll. Az esemény közeledését február 6-án visszaszámlálás kíséri majd.
A szervezők mindenkit szeretettel hívnak az aktívan zajló felkészülésre és az ünnepi szertartásra, amely különös ajándék lesz a Veszprémi Főegyházmegye és a Magyar Katolikus Egyház életében, hogy együtt ünnepelhessük a hit erejét és az önátadásban, a vértanúságban megélt krisztusi szeretetet.