A Házasság hete országos programsorozatba immár 13. alkalommal bekapcsolódó Veszprémben 2025. február 15-én, szombaton este ismét megrendezésre került a „Házasság ünnepe” elnevezésű esemény. A házasságot ünneplő párok, családok a Gizella Hotel és Étteremben gyűltek össze, hogy egy kellemes estét töltsenek együtt. Az est házigazdái Tiszttartó Dávid és felesége, Gabi voltak.
Az ünnepi alkalmat – a hagyományoknak megfelelően – Dr. Udvardy György érsek atya nyitotta meg gondolataival. Érsek atya kihangsúlyozta, hogy a házasság – mint Istentől akart közösség – ünneplése nagyon fontos, ilyenkor tulajdonképpen azt ünnepeljük, amik és amilyenek a hétköznapokban is vagyunk. Egy ilyen ünnep alkalmával kicsit „felülről” nézünk rá az életünkre, hiszen a házasság férfi és nő olyan közössége, amelyben Isten teremtő munkájában vehetünk részt. A házasság, a család az a kiindulópont, amelyből a közösségeink is felépülnek; a család az a közösség, amelyben szeretni tanulunk. Ehhez a felelősséghez kell a szülőknek felnőniük. Érsek atya emlékeztetett: a házasság az egyetlen olyan szentség, amelyet maguk a házastársak szolgáltatnak ki egymásnak.
A házasság hete idei mottója: „Beszélgessetek a házasságotokért!” kapcsán a Veszprémi Érsekség közösségi oldalain az elmúlt héten öt kisfilmet is bemutattak, amelyekben házaspárok beszéltek házasságukról, kapcsolatukról. A megszólalók szinte kivétel nélkül kiemelték a kommunikáció fontosságát. Érsek atya azonban hangsúlyozta: a házastársak kommunikációja nem korlátozódhat csupán információk megosztására; a házasságnak valódi „communio”-nak kell lennie, amely azt jelenti: közösségre lépni a másikkal.
Érsek atya gondolatai zárásaként Isten áldását kérte a házaspárokra.
Ezt követően Molnár György verses-zenés irodalmi produkcióját élvezhette a közönség, aki elsősorban kortárs versek megzenésítésével csalt mosolyt a résztvevők arcára. Két blokkból álló műsorában a közönséget is bevonta vidám előadásába.
Az est folytatásában Varró Dániel költővel és feleségével, a veszprémi születésű Gelencsér Zsófiával beszélgetett Gerstmár Ferenc házasságról, költészetről, könyvekről és gyereknevelésről. A jó hangulatú beszélgetésből kiderült, hogy családi életükben fontos szerepet kap a humor, jóllehet, Daniék ezen a téren is sokszínűek: van, aki inkább a nyelvi humort, van, aki a szóvicceket, míg más az iróniát érzi inkább magáénak; így még a családtagok sem mindig értik egymás humorát. Bár más-más közegből érkeztek, és különböző neveltetést kaptak, de családjuk bővülésével párhuzamosan a gyereknevelésben is megtalálták a közös hangot. Dani elmesélte, hogy amikor első kisfiuk megszületett és ő kézbe vette a síró újszülöttet, tanácstalanságában elkezdte szavalni neki az első verset, ami hirtelen eszébe jutott – ez éppenséggel Ady Endre: Párisban járt az Ősz című műve volt –, és nagy meglepetésére a csecsemő rögtön abbahagyta a sírást. Ebből Dani azonnal levonta azt a következtetést, hogy a költészetnek bizony gyakorlati haszna van, hiszen még egy síró babát is képes megnyugtatni.
Kiderült, hogy a házaspárnak a gyereknevelés során az egyik fontos tudatos döntése a rendszeres esti meseolvasás, amelynek során a kortárs magyar gyerekirodalom szinte teljes palettáját felvonultatták már fiaiknak, de mindig igyekeznek minőségi irodalmat választani felolvasásra. Dani szerint fontos szempont az is, hogy az „esti mese” a felnőtt (fel)olvasó számára is élvezhető legyen. A beszélgetést tovább színesítette, hogy Dani a beszélgetés „illusztrációként” felolvasta egy-egy versét, írását, amelyből többek között kiderült, hogy mit érdemes tudni a böngyöjbákról, valamint hogy milyen nehézségei vannak a hitvesi költészetnek.
A beszélgetést követően a kerek évfordulót ünneplő házaspárokat köszöntötték, majd a résztvevők egy vacsora mellett folytathatták a beszélgetést. Köszönjük a szervezőknek a lehetőséget, hogy ismét egy tartalmas programmal gazdagodhattuk!
HC