Érsekségi ékességek 118. rész

Takács Lajos: Ranolder János veszprémi püspök élete és munkássága (1806–1875)

A könyvben bemutatott Ranolder János a legnagyobb formátumú veszprémi püspökök közé tartozott, munkássága komoly hatást gyakorolt egyházmegyéjének lakosságára és életére. Életrajzát Takács Lajos tabi plébános írta meg, a mű nyomtatott formában 1987-ben jelent meg a Veszprémi Egyházmegye Múltjából sorozat 14. köteteként.

Ranolder János pécsi polgárcsaládban született, iskoláit különböző helyeken végezte, majd a pécsi egyházmegye növendékeként a bécsi Augustineumban fejezte be doktorátusa megszerzésével. 1829-ben szentelték pappá; tanított a pécsi papnevelő intézetben és a pesti egyetemen is. Közben folyamatosan képezte magát, a bibliai nyelveken kívül négy élő nyelven is beszélt. Tudományos tevékenysége is figyelemre méltó volt, legjelentősebb munkáit könyvek formájában is kiadták. Veszprémi püspökké 1849-ben nevezték ki, hivatalát egy évvel később foglalhatta el.

Ranolder püspök 25 éves főpapi tevékenységének legmaradandóbb alkotásai az általa alapított leánynevelő intézményekben testesültek meg. Egyházmegyéjének öt városában: Veszprémben, Pápán, Keszthelyen, Kaposvárott és Tapolcán; valamint Pesten alapított ilyen intézményeket, amivel beírta nevét a magyar oktatásügy történetébe. Az ifjúság nevelésére az irgalmas rendi nővéreket találta a legalkalmasabbnak, ami szerencsés döntésnek bizonyult, mert a nővérek nagyon népszerűek voltak és mindenütt szívesen fogadták őket. A leánynevelés új lépcsőfokaként megalapította Veszprémben az angolkisasszonyok által felügyelt iskolát, amit a módosabb családok gyermekeinek szánt; így az irgalmas rendi tanintézményben több hely maradt a szegényebb sorsú diákok számára. A püspöki székváros katolikus és keresztény oktatási intézményei napjainkban is az ekkor emelt épületekben működnek.

Püspöki tevékenységének másik pillére a jótékonykodás, a szegények segítése volt. Szinte minden jövedelmét szociális célokra fordította, Veszprémben például 600 rászoruló ember kapott naponta ételt a püspök költségére. Ezen a két területen mecénásként mindenképpen kiemelkedett a veszprémi főpásztorok sorából, de emellett sikeresen ellátta egyéb a püspökséghez tartozó pasztorációs és közéleti feladatait is.

A közel négy évtizede megjelent kötet máig alapvető feldolgozásnak számít Ranolder püspök élete szempontjából. Jellemző, hogy megjelenése óta eltelt időben a kötetben tárgyaltak ma is frissnek hatnak, a főpásztor életéről tudhatók inkább horizontálisan bővültek: tevékenységének más aspektusait vizsgálta érdemben a történettudomány.

További hírek

2024.11.21.

Őszi randevú 2024

A Veszprémi Érsekség Családpasztorációs Irodájának kedves eseménye, az Őszi randevút, amelyet évről évre megrendeznek. Most sem volt ez másként, a közelmúltban gyűltek össze a házaspárok, hogy egy kicsit kettesben legyenek, elmélyítsék kapcsolatukat és csak egymásra figyeljenek.

2024.11.20.

Szent Erzsébet ünnepe

Szent Erzsébet életpéldája arra hív bennünket, hogy észrevegyük azokat az embertársainkat, akik valamilyen oknál fogva segítségre szorulnak – hangsúlyozta Szijártó László atya, a Veszprémi Főegyházmegyei Karitász lelki igazgatója a Szent Erzsébet ünnepén megtartott szentmisén.

Megszakítás