Az idén is gyalogosan érkeztek a zarándokok az egykori monostor helyszínére, ahol is Illés Sándor plébános  mutatott be szentmisét.  A szentmise elején Illés Sándor atya köszöntötte a nagy számban érkezett híveket, és a meghívott vendégeket. Köszöntő gondolataiban megemlékezett az egy nappal korábban ünnepelt Monostorapáti Nepomuki Szent János templom búcsújáról, Dr. Kovacsics József professzorról, aki megőrizte és előmozdította a jövő nemzedékének Almád település emlékeinek megőrzését, ápolását, továbbadását. Majd köszönetet mondott mindazoknak, akik eljöttek ünnepelni ,ami  azért is fontos  mert  Ferenc pápa kezdeményezésére Szűz Máriát  az egyház anyát ünnepelve tette külön ünnepé a mai napot.  Különlegesség vagy inkább összefüggés, hogy az egykori monostor templomát Boldogságos Szűz Mária és Mindenszentek tiszteletére szentelték fel 1121-ben.

Szentbeszédében Illés Sándor plébános elmondta, hogy ha fellapozzuk a Magyar Misekönyvet ezen a napon, akkor látunk egy képet, ahol is Szűz Mária együtt van az apostolokkal és megjelenik a Szentlélek. “Akárhogyan is élünk, akármilyen viszonyok is vannak körülöttünk – társadalmi akár egyházi is- mindig jusson eszünkbe, hogy közösségben vagyunk, összetartozunk, és ha meg akarjuk jeleníteni az egyházat akkor az nem a papok közössége és az egyházi szolgáké, hanem mi vagyunk mindannyian, mindenkinek a maga feladata, a maga tennivalója megvan az egyházban; egy ház, egy lelki ház vagyunk, amint azt Padányi Biró Márton mondta, mikor felszentelte Monostorapáti katolikus templomát.  Tartson minket össze ez a hely is, hiszen ősibb, mint a templomunk, ahova ma járunk imádkozni, tartson össze minket az a tudat, hogy az egyház közösségében mindannyian szerepet kaptunk. A szerep az, hogy Jézusra figyelve megéljük a mindennapjainkban azt, hogy tisztelettel vagyunk egymás iránt, megbecsüljük egymást, hogy el tudjuk egymást fogadni.”

Az ünnepi szentmisét követően Takács Péter Monostorapáti polgármestere helyzete el, az almádi emlékműnél az emlékezés koszorúját. Beszédében örömének adott hangot, hogy sokan jöttek el együtt ünnepelni, és  így biztosnak látja a jövőt, amikor is az egyház terveihez csatlakozva  az önkormányzat együttműködésével pár év múlva igazi emlékhellyé válva ismét nagy ünnepre gyűlnek majd össze. Ehhez kéri mindenki segítségét, tenni akarását, bölcsességét.

Hangodi László történész, főmuzeológus részletesen ismertette az egykori monostor  történetét a tervezéstől egészen pusztulásáig, valamint azt a feltárási munkát, amelyet az Almádmonostori Önkéntesek 2011-től végeztek.

Buzás Gergely régész-művészettörténész, a visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója, az ásatás vezetője kalauzolta és mutatta be a helyszínt a jelenlévőknek, a feltárt két, a nagy Magyarország területén található egyedi, régészeti leletet: egy hatkaréjos, faragott, íves kváderkövekből épült körtemplomot, valamint a főúri alapítók érintetlen sírját, amely a régészeti szakmában egyedüli.

Az örömegyüttlét szerény agapéval és baráti beszélgetésekkel zárult a csodálatos környezetben, az erdővel körülvett idilli tisztáson.

Az almádi bencés apátság egyike az ország legősibb magánalapítású monostorainak. A másolatban fennmaradt adománylevél szerint az apátságot, eleget téve apja, Bánd fogadalmának, annak 1116-ban bekövetkezett halála után 1117-ben Atyusz alapította.

Az apátság gyorsan gyarapodott (a 13. század közepétől bizonyíthatóan hiteles helyi tevékenységet is folytatott), részben annak köszönhetően, hogy az alatta folyó Eger-patak völgyében futott a Székesfehérvárt Itáliával összekötő, még római eredetű Via Magna, vagyis nagy hadiút.  A későbbiekben azonban a monasztikus rendek hanyatlása az almádi apátság sorsát is meghatározta: a szigligeti várnagy 1441-ben kifosztotta a monostort,  a híres bencés vizitáció 1508-ban pedig düledező épületről és borissza apátról számol be. A 16. század közepén a török előrenyomulását követően kezdték elbontani a kolostort és a templomot, hogy kövei egy részéből megerősítsék a közeli Nagyvázsonyi várat. Ekkor pusztultak el a völgyben lévő falvak is, hiszen a törökök valósággal felégették a területet.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »