A Szent Benedek Plébánia alapítása óta eltelt hetven év emlékezetes pillanatainak, jeles személyiségeinek állít emléket az a kiállítás, amelyet ma délelőtt nyitottak meg a Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola aulájában.

 


A rendezvényen megjelenteket Ferenczi Kálmán intézményvezető köszöntötte, majd Szijártó László esperes, plébános szólt a plébánia hetven évéről. Mint mondta, a kiállítást elsőként a Munkácsy-iskola aulájában mutatják be, mivel hetven évvel ezelőtt innen indult minden. 1945. karácsonyán a Tókert első szentmiséjét ebben az iskolában mutatták be, s az intézménnyel azóta is töretlen a kapcsolatuk.

– 1948-ban nem volt dicsőség plébániát alapítani. Amikor államosították az egyházi iskolákat, feloszlatták a szerzetesrendeket, a Fő utcai bencés rendház néhány szerzetese elkezdte szervezni a tókerti Szent Benedek Plébániát. Mindezt egy olyan korban, amikor nem volt könnyű ezt megtenni – mondta Szijártó László, majd hangsúlyozta, a Tókert máig egy nagyon összetartó városrész.
A plébános úgy fogalmazott, ahogy akkoriban, úgy ma sem könnyű kereszténynek lenni, annak ellenére, hogy most nincs diktatúra. De kötelességünk és feladatunk az őseink hitéből táplálkozni és azt továbbadni a következő generációnak.


A kiállítást Unger Tamás alpolgármester nyitotta meg, felidézve, hogy a kezdetekkor az egykori Bencés Gimnázium tanárai munkálkodtak a plébániai közösség létrehozásán, így nem véletlen a Szent Benedek Plébánia elnevezés. Az alpolgármester elmondta, hazánk történetének egyik legsötétebb időszakában született meg az az igény a Tókertben, hogy plébániát hozzanak létre. Unger Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy a kiállítás bemutatja azokat a plébánosokat, és fontos személyeket, akik az elmúlt évben a tókerti közösségért tevékenykedtek, megindító képekkel illusztrálva a plébánia történetét, s a templom és a plébániaépület fejlődése is nyomon követhető a kiállítás anyagának segítségével. Az alpolgármester beszédének végén az összefogás plébániájának nevezte a Szent Benedek Plébániát.


A rendezvényen köszönetet mondtak mindazoknak, akik segítséget nyújtottak a kiállítás megvalósításához. Köztük Unger Tamásnak, dr. Hermann Istvánnak, Váminé Molnár Emmának, Császár Csillának, Répásné Ihász Mariannak, Iványi Andreának, Ferenczi Kálmánnak, Legény Miklósnak, Oláh Dánielnének és Oláh Sándornénak.
A kiállítás-megnyitón közreműködtek a Munkácsy Mihály Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és a Türr István Gimnázium diákjai és Kincses László.

Forrás: papa-ma.hu

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »