„Magyar hazánk, te jó anya, / fiad dicsér ma, őt dalold, / zengjen a himnusz dallama / hozzá, ki mindig pártfogolt. // Ő néked igaz fényt hozott, / hit fényét adta át neked, / istenes törvényt alkotott, / mely üdvösségre elvezet…” – szállt a himnusz Szent István királyról augusztus 20-án Veszprémben a székesegyházban, a várban.
Az ünnepi szentmise-liturgia és kenyérszentelés után a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjteményben került sor az Énekek Szent István király tiszteletére – Cantiones de Sancto Stephano rege című reprezentatív énekes- és olvasókönyv dedikálására. A kiadvány, amely a Magyar Napló gondozásában látott napvilágot, dr. Kovács Andrea egyházzene-kutató, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzenei Kutatócsoportjának vezetője és dr. Medgyesy S. Norbert történész, népének-kutató, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa válogatásában hiteles, eddig kiadatlan források alapján mutatja be országalapító királyunk szentté avatása, 1083 és a 20. század eleje között a szent király tiszteletére született zenetörténeti emlékeinket. A kötet azokat a legértékesebb liturgikus, epikus és népi alkotásokat gyűjti egybe mai helyesírással és közérthető magyarázatokkal, amelyek megörökítik Szent István király életét, halálát, cselekedeteit, nemzetépítő tetteit, országfelajánlását Szűz Máriának, szentté avatását, illetve a Szent Jobb történetét.
Dr. Medgyesy S. Norbert a dedikálás elején elmondta, hogy a könyv két részből áll. Az első rész dr. Kovács Andrea munkájaként azokat a gregorián énekeket tartalmazza, amelyeket a mise és a zsolozsma liturgiájában énekeltek Szent István tiszteletére az ünnepi alkalmakon. A korábbról már jól ismert tételek mellett megtalálhatók a kötetben az úgynevezett előesti misében megszólaltatott, első királyunkat dicsőítő énekek is, illetve nemcsak az esztergomi, hanem a kalocsai és a zágrábi rítusterületek zsolozsmái is. A kötet második része – melyeket ő válogatott – népénekeket tartalmaz. Kutatómunkája, mondta, az 1630-as évektől az 1985-ig terjedő időszakra, országos kitekintéssel terjedt ki a nyomtatott és a kéziratos énekeskönyveket számba véve. Az ezekben található énekeket a helybéli előénekesek, tanítók, kántortanítók írták le egykor, s azután gyakran tovább bővítgették, szépítgették, variálták azok szövegét, melyeket népi dallamokon (ad notam) énekeltek általában. A kötet méltó és hasznos olvasmány lehet minden magyarnak, mutatott rá, belőle a Szent István-i örökséget mélyebben megismerhetjük, átélhetjük. Ez utóbbiban segít a kiadványhoz kapcsolódó CD-lemez is, melyen a gyűjteményből 107 Szent Istvánt dicsőítő népének és gregorián dallam hallgatható meg.
Az ünnepi kötet érdemi és ünnepélyes bemutatására szeptemberben az Ars Sacra Fesztivál keretében kerül majd sor Veszprémben, 2015. szeptember 21-én, hétfőn 17 órától a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény programjai között.
A dedikációnak mintegy illusztráló folytatásaként az ünnep estéjén koncertet adott az Érseki Palotában a Magyar Honvédség Légierő Zenekara „Szent István-énekek és háborús katonadalok” címmel, Katona János alezredes vezényletével. A lélekemelő hangversenyen közreműködött Kruppa-Jakab Éva és Zsilinszky Cecília énekművész.

Toldi Éva

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »