A hagyományok jegyében a vigília-szertartással kezdődött húsvét ünnepe a veszprémi Szent Mihály Bazilika Főszékesegyházban.

A bazilika bejárati előterében tűzszenteléssel vette kezdetét a fény liturgiája, majd fellobbant a húsvéti gyertya, mely jelképezi, hogy Krisztus győzött a halálon, győzött a sötétség erőin, feltámadott. Krisztus Világossága! Istennek legyen hála! – zengett az örömhír a templomban és betöltötte „fénye” az egybegyűltek lelkét is.

Miután ünnepi menetben vitték fel és helyezték el az oltár előtt a húsvéti gyertyát, kezdetét vette az Ige liturgiája, melyben felidéződött, hogy az Úr a káoszból rendet, a sötétségből világosságot teremtett, illetve miként vezette ki népét az egyiptomi rabság sötétjéből a szabadság világosságára.

Az Egyház hagyományai szerint Húsvét vigíliáján kerül sor valamennyi keresztény hívő keresztségi fogadalmának megújítására, megerősítésére, illetve a felnőtt katekumenek megkeresztelésére. Ezúttal a főpásztor 11 fiatal felnőtt testvért keresztelt meg és ünnepélyesen befogadott a katolikus egyházba egy evangélikus fiatal.

Szentbeszédében a keresztelendőkhöz szólt a főpásztor, felhívva figyelmüket, hogy a keresztelés által a Mennyei Atya gyermekeivé lesznek, hasonlóvá válnak a Mennyei Atya egyszülött Fiához, Jézus Krisztushoz, aki értünk kínhalált szenvedett és feltámadt a halálból. Ennél nagyobb megtiszteltetés nem érhet embert az életben, minthogy a Mennyei Atya gyermekévé fogadja őt, mutatott rá.

Legyetek Isten szeretetre méltó jó gyermekei, akiről elmondhatja majd az Atya azt, amit Jézusnak mondott megkeresztelkedésekor: „Te vagy az én szeretett Fiam, benned kedvem telik” (Mk. 1,11). Arra kérte a keresztelendőket, úgy éljenek saját hivatásukban e földi létben, hogy a halál kapujában majd elmondhassák Krisztussal: „Én megdicsőítettelek a földön: a feladatot, amelynek az elvégzését rám bíztad, elvégeztem”. (Jn. 17,4). A keresztség által a Szentlélek egy eltörölhetetlen jelet rajzol valamennyi megkeresztelt ember lelkébe, s ezzel egyúttal Isten arcának hordozóivá is válunk lelki értelemben, mutatott rá az érsek. Ezért a mi felelősségünk, hogy sugározzuk környezetünkben jelenlétünkkel Isten szeretetét embertársaink iránt.

Végül Márfi Gyula érsek kérte az egybegyűlteket, hogy imádkozzanak a most megkeresztelkedőkért és a keresztelendőket pedig, hogy tegyék ezt az Egyház valamennyi tagjáért.

A szentbeszéd után a szertartás a Mindenszentek litániájával, a keresztvíz megáldásával folytatódott, majd az érsek megkeresztelte a fiatalokat, s ekkor került sor a már megkereszteltek keresztségi fogadalmának megújítására is. A szentmise végén került sor a húsvéti ételek megáldására.

                                             Toldi Éva

[simpleviewer gallery_id=”524″]

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »