Hálát adunk Istennek, azért, hogy sokak örömét és húsvétra, vagyis a feltámadás ünnepére való felkészülését szolgálta a Húsvétváró kézműves játszóház. A játszóházban lehetőség volt tojást festeni, díszes húsvéti tojástartót készíteni, gipszfigurát festeni, képeslapot készíteni, valamint bárányt, csibét, gyöngycsibét és nyulat simogatni.

Miért bárány? Miért csibe? Miért tojás?

Bárány

Keresztelő Szent János mondta Jézusra mutatva: “Nézzétek, az Isten Báránya! Ő veszi el a világ bűneit.” (Jn 2,29)

Szent Péter apostol első levelében olvashatjuk: “Hisz tudjátok, hogy nem veszendő ezüstön vagy aranyon szabadultatok ki … hanem Krisztusnak, a hibátlan és egészen tiszta báránynak drága vére árán.” (1Pt 1,18-19)

A zsidók húsvétkor a választott nép Egyiptomból való kiszabadulását ünnepelték. Ennek emlékére bárányt áldoztak a templomban, majd megsütötték és megették. Azonban ez az áldozat nem válthatta meg őket bűneiktől. A tökéletes megváltó áldozat Jézus Krisztusnak a kínszenvedése, kereszthalála és feltámadása volt, tehát Jézus volt a tökéletes áldozat, a tökéletes húsvéti bárány.Jézus szerezte vissza nekünk a mennyországot.

A szentmisében is mint Isten Bárányát szólítjuk meg Jézust.“Isten Báránya! Te elveszed a világ bűneit: irgalmazz nekünk! Isten Báránya, te elveszed a világ bűneit: irgalmazz nekünk! Isten Báránya, te elveszed a világ bűneit: adj nekünk békét!”

Tehát a bárány Jézus Krisztus jelképe, különösen is az értünk kínhalált szenvedő, majd feltámadó Jézusé.

Tojás, csibe

Ahogyan a zárt tojásból kitör a kiscsibe, úgy támadt fel Jézus a zárt sírból. Tehát a tojás és a csibe a szent sír, a feltámadás és az élet jelképei.

Nyúl

A nyúlnak valójában nincsen köze a húsvéthoz. Akkor miért került be húsvéti jelképeink közé? Német nyelvterületen húsvétkor a gyöngytyúk pettyes tojásait ajándékozták. Bizonyos nyelvjárásban a németek a gyöngytyúkot “Haselhuhn”-nak nevezték, amit a magyarok félreértettek és összetévesztettek a “Hase”, vagyis nyúl szóval. Azután ez a tévedés az egész országban szétterjedt. Ezért hozza a hímes tojást sok felé a nyúl. A nyuszik nagyon aranyosak, de valódi, üzenetet hordozó jelképeink a bárány, a tojás és a csibe.

Megjelent a Gyulafirátóti Plébánia honlapján.

[simpleviewer gallery_id=”520″]

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »