Az idén is megtartottuk szokásos évi találkozónkat, a XXIII. Egyetemi Pasztorációs Konferenciát, a veszprémi főegyházmegye jóvoltából Tihanyi Bencés Apátságban 2017. április 20-21-én volt. Az idei konferencia témája: „Nevelő munkánk az egyetemen”. Az ország határon belül és határon kívül a magyar nyelvű egyetemeken és főiskolákon működő katolikus lelkipásztorok és egyetemi lelkészségek és szak kollégiumok munkatársai találkoztak Tihanyban, hogy megosszák tapasztalataikat az egyetemi pasztoráció területén.

Előadást tartott Korzenszky Richárd OSB perjel „Pedagógiai tapasztalataink” címmel. Kerekasztal beszélgetéses és kommunikációs koordinátori szerepet Varga Péter Pius tanár látta el. dr. Márfi Gyula veszprémi érsek úr a „Keresztény értékrend és a személy hittapasztalati ”címmel tartott előadást. Egy nagyon tartalmas sokrétű nem csak elméleti, hanem gyakorlati tapasztalattal átitatott előadást hallhatunk. Kerekasztal beszélgetést Németh Norbert atya a szombathelyi egyházmegye egyetemi lelkész és katolikus kollégium vezetője, a KELET tapasztalatait osztotta meg.

 

Küldetésünk az Egyetemi lelkészként és pedagógusként a világban

A katolikus egyetemi lelkészségek elképzeléseit és céljait olyan hiteles emberi közösség megalkotásával akarja elérni, melyet Krisztus evangéliumának „Örömhíre és a benne rejlő kegyelmi erő járja át. Egyetemi lelkészségek közösségi életét a szabadság és jó szándék és az egymás iránti kölcsönös tisztelet, őszinte dialógus jellemzi. A közösségek elősegítik minden tagjának emberi, szellemi kiteljesedését, másfelől a közösségben mindenki segíti az egységet, mindenki feladatának és tehetségének megfelelően hozzájárul a közösséget érintő lelki és más jellegű programok megszervezéséhez és megvalósításához.

Egyetemi életünk és közösségi létünk evangéliumi tudásunk elmélyítésére törekszünk, Igyekszünk megismerni és felfedezni a világunkban és szűkebb tágabb közösségünk természetfölötti és élettani igényeit, vagy problémáit. Katolikus lelkészként válaszokat adni az élet kihívásaira, az egyén és személy szerepére a világban, néha pedig csak éppen jelen lenni. A keresztény tanárokként pedagógusként vagy éppen lelkészként hivatásunk, hogy ne csak tanítói legyünk az evangéliumi szeretetnek, hanem forrásai is, és megélői is.

Egyetemi közösségekben úgy végezzük lelkészi szolgálatunkat, hogy közösségünk tagjai, elérjék, vagy ha már elérték, elmélyítsék a hiteles, keresztény életvitelt. Fel kell ismerniük egyetemi és közösségi életük felelősségét, azt az örömet, hogy ők a jövő „keresztényei”, és Krisztus bátor tanúi lehetnek, bárhol is gyakorolják hivatásukat.

A katolikus lelkészek munkája és egyetemeken betöltőt szerepe és élete mindig azok felé fordul, akiknek jövőjét meghatározza a keresztény gondolkodás. Ebben mi mindannyian a remény jelét látjuk, valamint annak megerősítését, hogy a felnövekvő értelmiségi generáció pótolhatatlanok az Egyházban és a világban egyaránt.

 Az Egyetemi lekészek és munkatársaik szolgálatával és munkájukkal nélkülözhetetlen módon hozzájárulást nyújt az Egyház életének kiteljesedésében. Valójában felkészíti hallgatóit, akiket keresztény szellemiség lelkesítenek, és keresztény hivatásukat éretten és felelősségteljesen szeretnék élni nem csak a világban, hanem saját környezetükben, életükben és az Egyházban. Életünk és jelenlétünk sok esetben kihívás is a kor problémáinak és igényeinek megválaszolásában, eszköze legyen az emberek és a társadalom kulturális fejlődésének. Amennyiben szükséges, nekünk katolikus lelkészként egyetemeken és a szakkollégiumokban rendelkeznie kell azzal a bátorsággal, hogy kimondja a közgondolkodásnak kellemetlen igazságokat. Küldetésünk különlegessége abban is rejlik, hogy keresztény nézőpontból vizsgáljuk és értékeljük a társadalom és kultúra megjelenő értékeit és normáit, és tudjunk megfelelő választ adni az élet problémáinak helyes megoldásához. A társadalom és az egyház normális fejlődése és szimbiózisa mindannyiunk felelőssége és kötelessége. Mindannyian jelei vagyunk a világban Krisztus szeretetének és kegyelmi munkálkodásának.
Stadler László Dezső
Veszprémi Egyetemi lelkész

 

 

 

 

Comments are closed.



Ugrás az oldal tetejére »